Jubilejný XX. ročník Klátovského pohára v parkurovom skákaní

Okrúhle dvadsiate výročie Klátovského pohára v parkurovom skákaní sa nieslo v atmosfére oficiálneho otvorenia novej jazdeckej haly prezidentom Slovenskej republiky p. Ivanom Gašparovičom a započatím novej tradície v skoku mohutnosti na týchto pretekoch.

Tradičný termín parkurových pretekov v Dunajskom Klátove v posledný júlový víkend aj v tomto jubilejnom dvadsiatom ročníku privítal účastníkov a divákov slnečným dovolenkovým počasím a neopakovateľnou spoločenskou, športovou a duchovnou atmosférou. Nedeľná svätá omša v kaplnke areálu Czajlik Ranch Dunajský Klátov navodila duchovný rozmer celého podujatia. Práve pripomenutie si spoločných duchovných hodnôt a práce minulých generácií na výsledku v súčasnosti je tým, čo poháňa snaženie a potvrdzuje jeho správnosť. Ešte pred začiatkom športového jazdeckého zápolenia svojou návštevou poctil preteky prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý slávnostne oficiálnym aktom prestrihnutia pásky uviedol do užívania novú jazdeckú halu. Následné vysvätenie jazdeckej haly ju uviedlo do oficiálnej prevádzky.

    V prvej súťaži stupňa ZL – Cena Abanderády nastúpila na štart tridsiatka jazdeckých dvojíc z celého Slovenska aj susedného Maďarska. Víťazom súťaže sa stal Kristóf Hegedus Papaja MR. Daniel Sýkora Kométa 4. - Severný vietor Považany obsadil druhú priečku a pomyselný bronz si odniesol maďarský reprezentant Szabolcz Peredi Bety. 

Klasický parkur stupňa L - Klátovský pohár už s napätím sledovali tradične plné tribúny veľmi intuitívneho publika. Po napínavom rozoskakovaní sa víťazom tejto súťaže stal Peter Szentirmai Starlet - MR , ktorý si prevzal pohár z rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Na druhom mieste sa umiestnil František Pál Till V.R. KMD Šamorín. Pohár za tretie miesto zdobí zbierku trofejí Michaely Šatarovej Romeo JK Detva Pozana. 

Ako novátorstvo z viacerých dôvodov sa po dlhoročnom barierovom skákaní javí zaradenie súťaže o cenu riaditeľa pretekov v skoku mohutnosti. Ako jediný čistý výkon v treťom rozoskakovaní na výške 180 cm predviedol a víťazom sa stal Kristóf Hegedus Cantona R MR – kôň v majetku Czajlik Ranch D. K. Chyba na úvodnej prekážke rozoskakovania zaradila dvojicu František Pál Till VR na druhú priečku. Na treťom mieste sa znova umiestnil František Pál so svojim druhým koňom Salvatore V.W.

Záverečné vystúpenie Zsuzsanny Lukács na koni Remington Steel v náročnom kűr na hudbu a samozrejmé predvedenie drezúrnej skupiny v novej choreografii a kostýmoch pripomenulo hosťom pretekov, že na Czajlik Ranch D.K. sa venujú rovnako vrcholovej drezúre aj príprave mladých talentov. Jubilejný XX. ročník Klátovského Pohára v parkurovom skákaní neostal nič dlžný kvalite predchádzajúcich ročníkov a určite vytvoril mílnik v kreovaní ďalších ročníkov viacerými udalosťami, ktoré sú zaradené do bohatej histórie poriadania jazdeckých pretekov a spoločenských podujatí rodinou Czajlikových v Dunajskom Klátove .